Hayat ve Nefes
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hayat ve Nefes

Hayat'a Bir Nefes'lik mola...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

~İpek Ongun~

5 posters
YazarMesaj
hotaru_edward
..::Pembe Yıldız::..
hotaru_edward

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 7:15 pm

1961 yılında Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayımlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.
Bunların ardından yayımlanan Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri adlı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.
Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşam kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmak amacıyla bir üçleme yazdı. Adları sırasıyla Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı çalışmalar nedeniyle Rotary Kulübü'nün Toros, Akdeniz ve Tarabya kolları tarafından 1995-1996,2003-2004 ve 2006 yıllarında kendisine "Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.
1998 yılında da Oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Bunlara ek olarak, yazarın çeşitli okul ve derneklerce verilmiş ödülleri de bulunmaktadır.
Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan; Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve son olarak da Hayat Devam Ediyor kitaplarını yazdı.
Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Parıltıları adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında, Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar adlı kitabı yayımlandı.
Bir yazar olarak İpek Ongun'un çıkış noktası "gence hizmet"tir.
Önce kitabı ve okumayı sevdirerek, sonra ise sorgulayarak düşünen bir kafaya sahip olmanın önemini vurgulayarak; bu arada da yaşama kültürünü geliştirip, yaşama sevinci ve bilinci taşımanın önemini belirterek, özetle; hayatın önce gencin kendisine, sonra da başkalarına bir anlam ifade etmesi konusunda bir farkındalık yaratarak gençlere hizmet sunmaya çalışmaktadır.
Evli ve iki genç kadın annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.
çok seviyorum bu kadının kitaplarını =]
özellikle bu hayat sizin kitabı hayata bakış açımı değiştirmişti=]
mesela hayatın monotonluğunun içinde aslında ne kadar çok mutluluk olduğunu ve bu mutlulukları nasıl ıskaladığımızı göstermiştir...Ayağımıza kadar gelen fırsatları ellerimizle nasıl ittiğimizi göstermesinden bahsetmiyorum bile Very Happy
koke
koke

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeCuma Haz. 11, 2010 9:35 pm

isminii çok duysamdaa. hiç fırsatt olmadıı bu kadının kitplarınıı okumakk Very Happy
hotaru_edward
hotaru_edward

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 9:17 am

koke demiş ki:
isminii çok duysamdaa. hiç fırsatt olmadıı bu kadının kitplarınıı okumakk Very Happy
oku bence kitapları güzel =]
bir genç kızın gizli defterlerinin sonundan başladım okumaya ilk kitaplarına doğru gidiyorum bende =]
koke
koke

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 9:30 am

Very Happy.. ama yok ben daha okuyamam o kitaplardan. okuycagm birr sürü kitappwar daha kuşumm. Smile
hotaru_edward
hotaru_edward

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 9:36 am

koke demiş ki:
Very Happy.. ama yok ben daha okuyamam o kitaplardan. okuycagm birr sürü kitappwar daha kuşumm. Smile
listenin sonuna eklersin işte sorun mu Very Happy zamandan bol ne var bu hayatta lol!
ama sakın benim gibi sondan başlama santa gerçi benim suçum dğeil evde sonuncu kitapları va rilk kitapları yok büyük ihtimalle kolilerde bekliyolar santa ablam okuduya hemen kaldırdı tabi kardeşini düşünmez o kitap konusunda lol!
koke
koke

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 9:53 am

Very Happy eger okursamm ilktenn başlarımm. Smile Smile
tavsıyenı dınlıorumm özlemimm I love you
hotaru_edward
hotaru_edward

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 1:19 pm

koke demiş ki:
Very Happy eger okursamm ilktenn başlarımm. Smile Smile
tavsıyenı dınlıorumm özlemimm I love you
ilk kitaplarını pek bilmiyorum ben ama söleyeyim sıkıcı olabilir belkim büşbüş öle demiş çünkü ya sen olmasaydın adlı kitabın tanıtımının olduğu konuda lol!
ama benim okumaya başladığım yerleri güzeldi pek bi ekşını yok ama nedense çok hoşuma gitti lol!
büşra luck
..::Yeni Yıldız::..
büşra luck

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 6:27 pm

bu büşbüş ben oluyorum demi Very Happy
evet ilk iki kitabinı sevmemiştim çünkü annesi ve babasının ayrılmasından çok etkilenmişti hep konu onlara dönüyordu ama
özgür çıkınca bırakamadım kitabı
arkadaşlarım soruyor en çok hangisi güzel diye bende cümle şu
5. kitapta özgürün olduğu yerler ve 6. kitapta 11 şubattan sonrası çünkü ordan sonra özgürle çıkıyorlar
ya bak o kadar özgürcüyümki kaç yıl önce okuduğum kitaptaki tarihi unutmamışım lol!
ama son kitabı almadım öle biryerlerde elime geçerse belkiii okurum
_KüBrA_
..::Beyaz Yıldız::..
..::Beyaz Yıldız::..
_KüBrA_

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimePtsi Haz. 14, 2010 3:42 pm

bu kadının kitaplarını çok seviyorum yaa
kamp arkadaşları isimli kitabı çook hoş Smile
mRs. RéaLiSt
mRs. RéaLiSt

~İpek Ongun~ Empty
MesajKonu: Geri: ~İpek Ongun~   ~İpek Ongun~ Icon_minitimePaz Haz. 20, 2010 10:07 pm

bu kadının kitaplarını çok seviyorum çok güzel gerçekten (:
teşekkürler (:

~İpek Ongun~
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ya Sen Olmasaydın - İpek Ongun